دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

بزرگداشت هفته سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱/۲۸ | 
بی شک «هفتۀ سلامت» فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهّم و سهم آن در تحققتوسعۀ پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی و اجرایی تأکید شود. از طرفی اینهفته فرصتی است تا با بازنگری و نگاه مجدد به توانمندیها؛ دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخگوییمنطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامۀ منسجم و کلان همراه با سایر دستگاههایمسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداریم.یکی از اهداف آن فرهنگسازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سلامت و تأکید بر اصلاح روشهای زندگی برای تأمینسلامتی مردم و به ویژه با موضوع «شعار سال» و تحول سلامت.

"شعار روزهای هفته سلامت"
روز تاریخ عناوین روز شمار
شنبه  97/2/1
عدالت دردسترسی به خدمات سلامت ؛ حق مردم، مسئولیت
حکومت
یک شنبه 97/2/2
سلامت برای همه،در همه جا
دوشنبه 97/2/3
مقابله باآسیب های اجتماعی، تعهد ومسئولیت پذیری نهادهای موثر
سه شنبه 97/2/4
حمایت ازفقرا دردسترسی به خدمات سلامت
چهارشنبه 97/2/5
ترویج سبک زندگی سلامت محور
پنجشنبه 97/2/6
اجتماعی شدن سلامت ؛انسجام اجتماعی،نشاط اجتماعی
جمعه 97/2/7
منابع پایدار ،جامعه سالم

 
از موضوعات مهم در سلامت، نشاط اجتماعی- سلامت روان و اجتماعی شدن سلامت است.
 نشاط اجتماعی چیست؟
 نشاط اجتماعی، اثرات و آثاری چند بر زندگی شهروندان و جامعه دارد که تعلق اجتماعی، همبستگی اجتماعی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، وفاق اجتماعی، ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی و اجتماعی، افزایش رضایت از زندگی یا رضایت شغلی و ... ، پویایی اجتماعی، کاهش هزینه‌های مردم، افزایش امید در جامعه، زندگی متعادل و با ثبات، ارتقاء کیفیت زندگی، افزایش خلاقیت و نوآوری، کاهش آسیب‌های اجتماعی(خصوصاً در جوانان) و ...... از جمله آن است.
در عین حال که دو مفهوم شادی و نشاط، علی‌الظاهر یکی هستند، اما باید پذیرفت که تفاوت‌های نیز با هم دارند.
 شادی یک هیجان انبساطی زودگذر است، اما نشاط یک احساس بهجت و شادمانی درونی است که پایدار و بادوام است.
 شادی همیشه با هیجان‌های لبخند و خنده وحرکت همراه است اما در نشاط احساس بهجت و سرور لزوماً با خنده همراه نیست اما احساسی است که موجب لذت فرد می‌شود.
در جامعه خوشحال و خرسند، تولید بهتر، اشتغال بیشتر و اقتصاد، سالم‌تر است. بدون شک در چنین محیطی امنیت اجتماعی و فردی راحت‌تر به دست می‌آید. در محیط شاد، ذهن انسان پویا، زبانش گویا و استعدادش شکوفا می‌شود.
 شاد بودن جامعه یکی از عوامل بسیار موثر در توسعه‌ی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است و کاهش نابسامانی‌های خانوادگی، طلاق، افزایش میزان میل و رغبت تحصیلی و دل به کار دادن و افزایش تولید می‌شود.
نشاط اجتماعی محصول سبک زندگی انسان‌هاست

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 477 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر